Drama 2004
James Caviezel .... Jesus Christ
Maia Morgenstern .... Mary
Monica Bellucci .... Mary Magdalene
Hristo Jivkov .... John of Zebedee
Ivano Marescotti .... Pontius Pilate
Rosalinda Celentano .... Satan
Francesco Cabras .... Gesmas
Claudia Gerini .... Pilatus Wife
Ted Rusoff .... 2nd Elder
Francesco Gabriele .... 3rd Elder
Angelo Di Loreta .... The 5th Elder The Accuser
Romuald Andrzej Klos .... The Roman
Sergio Rubini .... Dismas
Mel Gibsons kommende film The Passion, bliver en voldsom, men også meget
præcis fortælling uden omsvøb om Jesus Kristus´ sidste
dage og timer.
Mel Gibson er tilbage i instruktørstolen for første gang siden
”Braveheart” i 1995, hvor han høstede hele fem Oscars og
massive kritikerroser. Gibsons visuelle og fortællermæssige tour
de force ”The Passion of The Christ” får premiere i Danmark
den 2. april. Her oprulles verdenshistoriens måske mest udbredte og universelle
fortælling, nemlig den om de sidste 12 timer i Jesu liv. Gibson formidler
historien med en realisme, emotionel styrke og visuel udtryksfuldhed, der ikke
efterlader nogen upåvirket. Filmen følger Jesus i de sidste foruroligende
og skæbnetunge timer frem til hans korsfæstelse. Fra timerne efter
Den Sidste Nadver, hvor Jesus forrådes af Judas, hvilket leder ham i armene
på Romernes, hans deraf følgende pinsler under Pontius Pilatus
frem til de allersidste, uafrystelige minutter, hvor dødsdommen eksekveres
og Jesus nagles fast til korset.
Inst. Mel Gibson ( Braveheart )
Spilletid : 127 min.
Anmeldelser - Danske anmeldelser
Bemærkning :
Skarptseende britiske biografgængere sørger nu for endnu mere
kritik til Mel Gibson. De har nemlig fundet en del bøffer i hans Jesus-film
The Passion of the Christ.
Foreløbig er det blevet til 10 af slagsen. Blandt de mest graverende
er, at Jim Caviezels rigtige hånd på et tidspunkt kan ses bag ved
den kunstige udgave, der blev brugt, da skuespilleren skulle korsfæstes
i rollen som Jesus. Der er også et sæbeøje, der skifter side
i Caviezels ansigt, ligesom der er blodige lændeklæder, som på
tilsyneladende magisk vis bliver rene.
Simon har sendt mig denne anmeldelse af The Passion Of The Christ - klik her.
Brutal. Blodig. Antisemitisk. Allerede inden den havde haft premiere havde alle – kristne, jøder, eksperter og ikke mindst pressen – en mening om Mel Gibsons ny film, The Passion of the Christ.
Mels passion
Uanset hvilken holdning man har til filmen, er den gået over i historien som én af de mest hypede film nogensinde. Med et forholdsvist beskedent budget på 30 millioner dollars, stort set finansieret af Mel Gibson selv, skulle der heller ikke mere end en amerikansk premiereweekend til, før boxoffice-tallene på knap 84 millioner dollars talte deres eget klare sprog. På 19 dage indspillede den 264.5 millioner dollars. Filmen, som beskriver de sidste 12 timer af Jesu liv ned til sidste bloddråbe, er en kommerciel succes af bibelske dimensioner.
Da Mel Gibson i 1995 instruerede Braveheart kom hans talent som en overraskelse
for mange.
Men man ville være sikret en plads i ekspertpanelet på Den 6. Sans,
hvis man havde kunnet forudse, at antihelten fra Mad Max og Lethal Weapon skulle
kaste sig over at instruere en film om Jesus og slippe
helskindet fra det. En film, som mange mener, er filmhistoriens mest blodige
og brutale film. En film som af mange regnes for et mesterværk uden sidestykke.
Men også en uhørt kontroversiel film. For man slipper ikke fra
at lave en film om Jesu død, uden at forholde sig til skyldsspørgsmålet.
En bibeltro og tekstnær film ville formentlig give jøderne skylden for Jesu død. Og det har historisk set allerede givet jøderne rigeligt med problemer.
Men Gibson valgte ikke en neutral tilgang til det kontroversielle emne.
Han stak hele hovedet ind i hvepsereden, for hans film placerer ikke blot entydigt
ansvaret hos jøderne, han udpensler også konsek-venserne i et orgie
af blod og grusomheder. Derfor har det jødiske samfund beskyldt
Gibson for at være antisemitisk og derfor er filmen blevet så uhørt
hypet og omtalt.
Men bag al hypet og diskussionerne er der en fantastisk og seværdig film.
Den ukendte Jesus
Til rollen som Jesus har Mel Gibson valgt James Caviezel, som mange vil huske fra den poetiske krigsfilm The Thin Red Line (1998). Med sit følsomme, lidt bedrøvede udtryk er han perfekt castet til rollen som Guds søn, der giver sit liv for menneskeheden.
De fleste har en idé om, hvordan Jesus kunne se ud. Med castingen af
Caviezel har Gibson forstået ikke blot at ramme det fysiske ydre, mange
vil forbinde med manden, han har også opnået et følelsesmæssigt
og ophøjet spirituelt udtryk, som må tillægges rollen. At
James Caviezel ikke er udpræget kendt i branchen i forvejen bidrager uden
tvivl til at publikum har en mere neutral tilgang til hans ansigt.
I rollen som den frelste skøge Magdalena ses Monica Bellucci, som spillede
Persephone i Matrix Reloaded og Matrix Revolutions, og som gav en pragtpræstation
i den ubehagelige voldtægtsfilm Irreversible.
I rollen som Maria ses Maia Morgenstern, en rumænsk skuespillerinde som har spillet med i en del mindre europæiske produktioner, hvoraf Nostradamus og Odysseus blik, med Harvey Keitel nåede et publikum i Danmark.
En uhørt brutal, men dybt seværdig film
Handlingen kender du. Slutningen kender du. Men Mel Gibson har med The Passion Of The Christ formået at skabe en usandsynligt smuk og stor film. En film som ikke kan sammenlignes med nogen anden. En ganske simpel narrativ struktur, båret af en universel historie om selvopofrelse og om total og uforbeholden kærlighed.
Uanset hvad du har hørt, eller hvad du tror, uanset hvilken tilgang du har til det kontroversielle emne og den udtalte brutalitet, er The Passion Of The Christ en filmoplevelse, langt udover det sædvanlige!
Hed tidligere The Passion
Braveheart-instruktøren har selv banket 27 mio dollars sammen til at
producere og instruere verdens mest spændende fortælling, men medgiver,
at volden kan blive svær at sluge for nogle.
- Når romerne hærgede, var de ikke rare, siger Gibson, bare tænk
på korsfæstning. Hvordan pakker man det pænt ind?
Dér har den ultra-konservative katolik så afgjort en pointe.
Nyhedsbureauet Reuters var med, da en samling præster fik lov til at se Mel Gibsons The Passion of Christ på en konference i USA tidligere på ugen. Deres journalist siger, at filmen er både blodig og voldelig. Der har tidligere været stor modstand mod filmen, men Gibson har hele tiden sagt, at "de værste reaktioner er endnu ikke kommet" og det giver journalisten ham ret i: Når filmen bliver vist i biograferne, så vil der blive endnu voldsommere kritik af den, mener han.
I filmen viser Gibson Satan. Den blege skikkelse står sammen med jøderne, når de anklager Jesus og det vil sandsynligvis vække store protester hos alle de jødiske organisationer. Særligt fordi Gibson tilhører en retning indenfor kristendommen, som giver jøderne skylden for Jesus død.
Samtidig er det også blevet offentliggjort, at filmen får en 17-års aldersgrænse i USA. Den meget høje grænse skyldes særligt en meget barsk scene, hvor fulde romerske soldater slår og torturerer Jesus.
Nu har Mel Gibson fået nok af, at alle og enhver føler sig kaldet til at rode med hans film The Passion of Christ. Skuespilleren overvejer at lægge sag an mod New York Post, som fornylig viste en piratkopi til en håndfuld forskellige mennesker. Avisen ville høre, hvad en rabbiner, en katolsk præst, en professor i religion, en tilfældig læser og bladets egen anmelder mente om den kontroversielle film. Efter den uautoriserede forestilling afleverede de deres synspunkter til en journalist, som fik en god historie ud af det, ikke mindst fordi hovedparten af kommentarerne var negative. The Passion of Christ får først premiere den 25. februar, og New York Posts handlemåde har derfor vakt forargelse i Hollywood, hvor cheferne for de store studier i stærke vendinger har undsagt avisen. En talsmand for bladet forsvarer seancen med, at man blot dækkede kontroverserne omkring Gibsons skildring af jøder. »Vi mener, det er en helt legitim nyhed«, fastholder talsmanden. Det er Gibsons Hollywood-støtter vildt uenige i. Fra filmbyens chefkontorer lyder vendinger som »horribelt«, »uden tanke for kunstneres rettigheder« og »en helt utrolig krænkelse«.
Newsweek fortæller at ingen af de store filmselskaber vil have noget
med Mel Gibson's seneste film, The Passion at
gøre.Den kontroverselle film handler om Jesus død og har frembragt
utrolig meget modstand - mere end nogen anden film i historien.
En studio chef udtaler : "den er ikke besværet værd, selv om
den kommer til at tjene penge, er det ikke Titanic".
Studioerne er bange for protesterne, hade mails og boycotts. "Også
selv om filmen ikke fortjener det bliver det en polilitisk kastebold !"
udtaler en anden studio chef.
Caviezel kom til skade med skulderen, netop da man optog korsfæstelsen, og det giver en meget autentisk lidelse på lærredet.


Mel Gibson vender tilbage i instruktørstolen efter 9 års fravær siden oscar-magneten Braveheart, men denne gang i kontroversiel stil, med filmen The Passion.
The Passion der følger Jesus Kristus de sidste skæbnesvangre 12 timer inden korset, trækker næppe nogen folkevandring i biografen.
For det første foregår filmen på sproget aramæisk, og Gibson ville end ikke tillade undertekster?!
Underteksterne vil dog komme alligevel, men det episke bibelske drama er løbet ind i nye problemer.
Efter filmens trailer at dømme bliver det en barsk omgang med tryk på Jesu lidelse, der får Braveheart til at blegne.
Under alle omstændigheder går Mel Gibson ikke efter det brede publikum,
hvilket dog ikke bør ændre noget ved ens forventninger til The
Passion.
Engelsk :
A film detailing the final hours and crucifixion of Jesus Christ.
2003 Box Office - 2002 Box Office - 2001 Box Office - 2000 Box Office- Film i 2002 - 2003 |